Ivan likes ice cream very much. A single* ice cream costs 1.25 yuan and a double* costs 2 yuan. If Ivan’s grandfather pays him 50 fen an hour when Ivan takes care of the dog for him, how many hours will Ivan have to work to buy a single ice cream? And a double ice cream?